TYRANIE a ÚSTAVNÍ SOUD
- Daniel Tobola

- před 12 minutami
- Minut čtení: 1

Timothy Snyder v knize Tyranie: Dvacet lekcí z 20. století mimo jiné píše:
"2. Ochraňuj instituce a braň je. Instituce nám pomáhají zachovat slušnost – a zároveň potřebují, abychom my pomohli jim.
[...]
5. Pamatuj na profesní etiketu. Jestliže začnou političtí předáci dávat negativní příklad, je o to důležitější zachovávat profesní věrnost náležitým postupům. Právní stát se obvykle nedá rozvrátit bez právníků."
Ústavní soud dnes rozhodl předběžným opatřením ve prospěch prezidenta Petr Pavel. Toto rozhodnutí jako občan respektuji. A respektoval bych i rozhodnutí opačné.
Nesouhlasné reakce některých politiků mě děsí. Ne proto, že mají jiný názor. Děsí mě proto, že svou argumentací znevažují tuto instituci a ve své krátkozrakosti pohrdají systémem brzd a protivah – tedy jedním z klíčových mechanismů demokracie.
Jeden politik hovoří o ústavním puči. Podle jiného Ústavní soud právě dokázal, že by neměl existovat. Další předem zpochybnil integritu Ústavního soudu s tím, že prezident musí prohrát tak jako tak: buď soud žalobu zamítne, nebo tím prokáže, že není nezávislý.
U posledního mě to děsí o to více, že je současně advokátem...
Říká se, že každý národ má takovou vládu, jakou si zaslouží.
Co jsme komu ale udělali TAKHLE strašného?


